STATUT
DRUŠTVA ZA UPRAVLJANJE INVESTICIONIM FONDOM
„QUANTUM INVESTMENTS“ AD PODGORICA
Podgorica, 16.12.2024. godine.
Na osnovu člana člana 108 stav 3 Zakona o privrednim društvima („Sl.list CG” br. 065/20, 146/21 i 04/24.) i člana 70 Statuta Društva, osnivač Društva za upravljanje investicionim fondom Quantum investments ad Podgorica, "PROFAM" d.o.o. Podgorica je dana 16.12. 2024. godine usvojio:
STATUT
Društva za upravljanje investicionim fondom „Quantum investments“ ad Podgorica
OPŠTE ODREDBE
Član 1
Ovim statutom bliže se uređuje organizacija, poslovanje, prava, obaveze i ovlašćenja organa upravljanja, zastupanje i predstavljanje, kao i druga pitanja od značaja za rad i obavljanje zakonom utvrđene djelatnosti Društva za upravljanje investicionim fondom “Quantum investments” a.d. Podgorica (u daljem tekstu: Društvo za upravljanje).
Član 2
Društvo za upravljanje investicionim fondom QUANTUM INVESTMENTS AD Podgorica je upisano u Centralni registar privrednih subjekata u Podgorici, dana 09.05.2016. godine pod registarskim brojem: 4-0009486 Društvo za upravljanje je osnovano na neodređeno vrijeme.
Član 3
Ovim Statutom se utvrđuje:
- - Naziv Društva za upravljanje;
- - Sjedište Društva za upravljanje;
- - Djelatnost Društva za upravljanje;
- - Prava, obaveze i odgovornosti;
- - Zastupanje Društva za upravljanje;
- - Odgovornosti i ograničenja u obavljanju djelatnosti;
- - Organizacija;
- - Kapital i promjene kapitala;
- - Postupak zamjene jedne klase hartija od vrijednosti drugom i emitovanje obveznica;
- - Uplata i pravo preče kupovine;
- - Organi, administracija, revizor;
- - Poslovne knjige, finansijski izvještaji, dobit i gubitak;
- - Računovodstvena politika;
- - Zaposleni društva za upravljanje;
- - Postupak vođenja evidencije dokumentacije i izdavanje i prijema pismena;
- - Obavještavanje i poslovna tajna;
- - Odnos društva za upravljanje i fonda
- - Izmjene i dopune statuta društva za upravljanje;
- - Statusne promjene;
- - Prestanak obavljanja djelatnosti Društva za upravljanje;
- - Likvidacija Društva za upravljanje;
- - Zaštita životne sredine;
- - Prelazne i završne odredbe.
NAZIV DRUŠTVA ZA UPRAVLJANJE
Član 4
Društvo za upravljanje posluje pod nazivom Društvo za upravljanje investicionim fondom „ Quantum investments“ ad Podgorica. Društvo za upravljanje može u poslovanju koristiti i skraćeni naziv: DZU „Quantum investments“ ad Podgorica. U poslovnoj korespondenciji u ravnopravnoj upotrebi su i puni i skraćeni naziv firme. Društvo za upravljanje može koristiti i naziv na engleskom jeziku koji glasi „Quantum investments“ JSC Podgorica.
SJEDIŠTE DRUŠTVA
Član 5
Sjedište Društva za upravljanje je u Podgorici, Ulica Kralja Nikole 1a. Sjedište Društva može se promijeniti odlukom Odbora direktora.
Član 6
Društvo za upravljanje ima adresu za prijem elektronske pošte info@quantum- investments.me . Elektronska adresa registruje se u CRPS.
Član 7
Društvo za upravljanje ima svoj pečat i štambilj.
Pečat Društva za upravljanje je okruglog oblika, veličine 6cm u prečniku, na gornjem rubu je napisano Društvo za upravljanje investicionim fondom, na donjem ad Podgorica, u sredini Quantum Investments.
Društvo za upravljanje po odluci Odbora direktora može imati više pečata, s tim što se a svaki dodaje redni broj.
Štambilj Društva za upravljanje je pravougaonog oblika, veličine 6x3 cm. Na njemu je upisan puni naziv Društva za upravljanje, ispod čega piše broj pečata, a na dnu „Podgorica“ i datum.
Društvo za upravljanje ima svoj zaštitni znak.
Društvo za upravljanje ima svoj memorandum, koji u zaglavlju sadrži naziv i sjedište, zaštitni znak, telefon, telefax, transakcioni račun i dr.
Član 8
Društvo za upravljanje ima svoj matični broj pod kojim se vodi kod nadležnog organa.
DJELATNOST DRUŠTVA ZA UPRAVLJANJE
Član 9
Djelatnost Društva za upravljanje definisana je kao:
66.30 Upravljanje fondovima
Obuhvata usluge upravljanja fondom koje uključuju i investiciono (potrtfolio) upravljanje tj. ovlašćenje za donošenje investicionih odluka na osnovu povjerenih fondova (odluka o ulaganju sredstava fonda ili trasta) na bazi provizije ili ugovorene naknade. Obuhvata:
- - Upravljanje investicionim fondovima,
- - Upravljanje povjerenim i drugim fondovima i trastovima.
Društvo za upravljanje može osnivati i upravljati jednim ili više investicionih fondova (zajedničkih i zatvorenih fondova).
Društvo za upravljanje može obavljati djelatnost na teritoriji države članice EU preko filijale ili neposredno u skladu sa propisima te države i u skladu sa Zakonom o investicionim fondovima.
Član 10
Društvo za upravljanje se osniva kao akcionarsko Društvo, a predmet njegovog poslovanja je isključivo sprovođenje aktivnosti za osnivanje i upravljane investicionim fondovima, odnosno ulaganje novčanih sredstava u svoje ime i za račun vlasnika investicionih jedinica zajedničkih fondova, kao i obavljanje drugih poslova određenih ovim statutom.
Član 11
Poslovi upravljanja investicionim fondom obuhvataju:
1) upravljanje imovinom fonda;
2) promovisanje investicionih fondova i prodaju investicionih jedinica u zajedničkim fondovima, odnosno akcija u zatvorenim investicionim fondovima;
3) administrativne poslove:
- - vođenje poslovnih knjiga i sastavljanje finansijskih izvještaja,
- - utvrđjivanje vrijednosti imovine fonda i obračun vrijednosti investicionih
jedinica i akcija,
- - objavljivanje i obavještavanje akcionara i vlasnika investicionih jedinica,
- - isplata akcionara, odnosno vlasnika investicionih jedinica iz imovine ili dobiti
fonda,
- - vođenje registra vlasnika investicionih jedinica, odnosno akcionara,
- - vođenje registra svih transakcija u ime i za račun otvorenog fonda, koji sadrži
podatke neophodne za praćenje u svakom trenutku,
- - vođenje registra prijema naloga za upis i otkup investicionih jedinica,
- - druge poslove upravljanja koje odobri Komisija za tržište kapitala Crne Gore.
PRAVA, OBAVEZE I ODGOVORNOSTI
Član 12
Društvo za upravljanje ima dozvolu za upravljanje investicionim fondom može da obavlja i poslove upravljanja imovinom za račun nalogodavca – vlasnika portfelja, poslove investicionog savjetovanja – savjetovanja pri ulaganju u hartije od vrijednosti ili akcije u investicionim fondovima, u skladu sa zakonom.
Društvo za upravljanje može, uz prethodno odobrenje Komisije za tržište kapitala Crne Gore (Komisija), prenijeti poslove iz ovog člana na treće lice, u cilju efikasnosti obavljanja tih poslova.
Prenošenjem poslova na treće lice ne smije se umanjiti efikasnost nadzora nad društvom za upravljanje i fondom i ugroziti interesi investitora.
Društvo za upravljanje ne može prenošenjem poslova prenijeti odgovornost na treća lica.
Član 13
Društvo za upravljanje dužno je da posluje u skladu sa odredbama Zakona o investicionim fondovima ("Sl. list Crne Gore", br. 54/11), kojima je regulisano poslovanje Društva za upravljanje.
Član 14
Izvršni direktor, članovi odbora direktora, zastupnici, prokuristi, revizor i likvidacioni upravnik dužni su da u izvršavanju obaveza postupaju savjesno i sa pažnjom dobrog privrednika, odnosno u interesu Društva kao cjeline, u skladu sa Zakonom.
Akcionari koji posjeduju značajno učešće u osnovnom kapitalu Društva za upravljanje i akcionar koji je kontrolni član Društva za upravljanje u skladu sa zakonom kojim se uređuje organizacija i poslovanje privrednih subjekata, Izvršni direktor, članovi odbora direktora, zastupnici, prokuristi, revizor i likvidacioni upravnik imaju obavezu prijavljivanja ličnog interesa, izbjegavanja sukoba interesa, čuvanja poslovne tajne i poštovanja zabrane konkurencije, u skladu sa zakonom.
ZASTUPANJE DRUŠTVA ZA UPRAVLJANJE
Član 15
Društvo za upravljanje u pravnom prometu sa trećim licima istupa: u svoje ime i za svoj račun, u svoje ime i za tuđi račun, u tuđe ime i za tuđi račun.
Društvo za upravljanje u poslovima koje obavlja za investicioni fond istupa u ime i za račun investicionog fonda, u skladu sa Zakonom, Ugovorom o upravljanju, Prospektom i Pravilima o upravljanju. Društvo zastupa i potpisuje Izvršni direktor i predsjednik Odbora direktora, svaki u granicama svojih ovlašćenja utvrđenih ovim Statutom i odlukom Odbora direktora.
Za vrijeme odsutnosti ili u slučaju spriječenosti Izvršnog direktora, Društvo za upravljanje predstavlja i zastupa predsjednik Odbora direktora Društva i/ili drugo lice po ovlašćenju Odbora direktora Društva.
Zastupnik privrednog društva dužan je da zastupa društvo za upravljanje u granicama ovlašćenja za zastupanje utvrđenim zakonom, osnivačkim aktom, ovim statutom ili drugim aktom društva i odgovoran je za štetu nastalu prekoračenjem ovlašćenja, u skladu sa zakonom.
Ograničenja u zastupanju Društva se upisuju u CRPS.
ODGOVORNOSTI I OGRANIČENJA U OBAVLJANJU DJELATNOSTI
Kontrolni uticaj
Član 16
Društvo za upravljanje ne smije imati kontrolni uticaj ni kontrolni udio u investicionom Društvu ili ovlašćenoj kreditnoj instituciji.
Društvo za upravljanje ne smije imati udio u depozitaru.
Poslovanje depozitara i Društva za upravljanje ne smije biti organizaciono povezano i na tim poslovima ne smiju biti zaposlena ista lica.
Društvo za upravljanje ne smije direktno ni preko povezanih lica sticati akcije fonda za vrijeme upravljanja fondom.
Ograničenja i odgovornost Društvo za upravljanje
Član 17
Društvo za upravljanje zajedničkim investicionim fondom dužno je da se pridržava ograničenja koja su definisana odredbama Zakona o investicionim fondovima.
Odgovornosti Društvo za upravljanje
Član 18
Ukoliko Društvo za upravljanje ne obavi ili propusti da obavi, u cjelosti ili djelimično, odnosno ako nepravilno obavi posao ili obavezu utvrđenu Zakonom, Statutom ili Prospektom i Pravilima fonda, odgovara vlasnicima investicionih jedinica, odnosno akcionarima fonda, u skladu sa zakonom.
Društvo za upravljanje odgovara za izvršavanje poslova povjerenih trećem licu.
Imovina kojom upravlja Društvo za upravljanje nije imovina Društva za upravljanje i ne može biti dio stečajne mase Društva za upravljanje ni predmet izvršenja radi namirenja obaveza Društva za upravljanje.
Član 19
Za svoje obaveze Društvo za upravljanje odgovara svojom imovinom.
Akcionari snose rizik za poslovanje Društva za upravljanje do visine sredstava koja su uložili u osnovni kapital Društva za upravljanje.
ORGANIZACIJA
Član 20
Društvo za upravljanje obavlja poslove u svom sjedištu.
Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji poslova i radnih mjesta, utvrđuje se naziv organizacionih djelova, poslovi koji se obavljaju, ukupni broj izvršilaca i broj izvršilaca u pojedinim organizacionim djelovima.
KAPITAL I PROMJENE KAPITALA
Član 21
Osnovni kapital Društva za upravljanje iznosi 265.000,00€ EUR ( slovima: dvjestašezdesetpethiljada eura).
Osnovni kapital podijeljen je na 265.000 akcija nominalne vrijednosti 1,00 EUR ( slovima: jedan euro). Vlasnička struktura nalazi se u registru Centralnog klirinškog depozitarnog društva ad Podgorica (CKDD).
Član 22
Akcije koje emituje Društvo za upravljanje moraju biti u potpunosti uplaćene prije nego se izdaju vlasnicima. Akcije nastale povećanjem kapitala novčanim ulozima moraju biti ponuđene po osnovu prava preče kupovine postojećim akcionarima, srazmjerno broju akcija koje posjeduju.
Član 23
Akcionarom se smatra svako fizičko i pravno lice koje posjeduje akcije koje je Društvo za upravljanje emitovalo i koje o tome ima odgovarajuću potvrdu, odnosno ispravu izdatu i ovjerenu od strane CKDD (Centralnog klirinškog depozitarnog društva). Akcionar učestvuje u upravljanju Društvom srazmjerno broju akcija sa pravom glasa, direktno ili preko punomoćnika. Akcije glase na ime, redovne su (obične) i akcinarima daju sljedeća prava:
- - da učestvuje u dobiti Društva u obliku dividende, kada se donese odluka o podjeli
dividende;
- - da dobije dio preostale imovine Društva nakon likvidacije;
- - da dobije besplatno akcije za slučaj povećanja kapitala utvrđen statutom iz sredstava
Društva, uz ograničenja utvrđena Zakonom o privrednim društvima;
- - prioritetno pravo u sticanju nove emisije akcija i zamjenjivih obveznica, uz
ograničenja utvrđena Zakonom o privrednim Društvima;
- - da raspolaže svojim akcijama u skladu sa Zakonom;
- - vrši i druga imovinska prava u skladu sa Statutom Društva i Zakonom.
Akcije se izdaju u dematerijalizovanom obliku.
Član 24
Minimalni iznos osnovnog kapitala Društva za upravljanje je 125.000 EUR, s tim da kada vrijednost portfelja kojim upravlja Društvo za upravljanje prelazi 250.000.000 EUR, Društvo za upravljanje dužno je da obezbijedi dodatni iznos kapitala u iznosu od 0,02% iznosa za vrijednost portfelja kojim Društvo za upravljanje upravlja. Kapital Društva za upravljanje ne smije ni u jednom trenutku iznositi manje od jedne četvrtine troškova Društva za upravljanje u prethodnoj godini. Iznos kapitala iz stava 1 ovog člana u svakom trenutku mora biti na raspolaganju Društvu za upravljanje i investira se u interesu Društva za upravljanje.
Član 25
Kapital Društva povećava se izdavanjem novih akcija, odlukom Skupštine akcionara, odnosno osnivača za jednočlana akcionarska društva.
Član 26
Pravno ili fizičko lice ne smije steći kvalifikovano učešće u postojećem Društvu za upravljanje, bez prethodnog odobrenja Komisije za tržište kapitala Crne Gore.
Ograničenja za imaoce kvalifikovanog učešća definisani su Zakonom o investicionim fondovima. Lice koje ima kvalifikovano učešće u Društvu za upravljanje i namjerava da poveća učešće u kapitalu ili glasačkim pravima u Društvu za upravljanje kojim bi dostiglo ili prešlo iznos od 10%, 20%, 30% ili 50% učešća u glasačkim pravima ili kapitalu Društva za upravljanje, dužno je da za to povećanje pribavi saglasnost Komisije.
Grupa povezanih lica smatra se jednim sticaocem učešća u kapitalu Društva za upravljanje, odnosno učešća u glasačkim pravima.
Lice sa kvalifikovanim učešćem u Društvu za upravljanje koje namjerava da prodajom akcija ili na drugi način smanji kvalifikovano učešće u Društvu za upravljanje ispod procenta za koji je dobilo saglasnost, dužno je da prethodno o tome obavijesti Komisiju.
Zabrana sticanja kvalifikovanog učešća ili otuđenja kvalifikovanog učešća u Društvu za upravljanje, u skladu sa stavom 1, 3 i 5 ovog člana odnosi se i na neposredno i na posredno sticanje.
Član 27
Kapital koji, shodno Zakonu, unese u Društvo za upravljanje neki od postojećih akcionara u nenovčanom obliku, ako posjeduju saglasnost za sticanje akcija Društva (poslovni prostor, oprema i slični), srazmjerno uvećava njegovo učešće u kapitalu Društva.
Na postupak povećanja kapitala Društva nenovčanim ulogom shodno se primjenjuju odredbe Zakona o Privrednim Društvima.
Član 28
Sopstvene akcije su akcije koje Društvo za upravljanje stekne od svojih akcionara.
Društvo za upravljanje može kupovati, u okvirima Zakona o privrednim Društvima, sopstvene akcije ako je to u interesu Društva, na osnovu odobrenja Skupštine akcionara, odnosno osnivača a na predlog Odbora direktora.
POSTUPAK ZAMJENE JEDNE KLASE HARTIJA OD VRIJEDNOSTI DRUGOM I EMITOVANJE
OBVEZNICA
Član 29
Odluka o zamjeni jedne klase hartija od vrijednosti drugom kao i odluku o emitovanju obveznica donosi Skupština, odnosno osnivač Društva, ukoliko se radi o jednočlanom Društvu.
Na postupke zamjene jedne klase hartija od vrijednosti drugom i emitovanju obveznica primjenjuju se odredbe Zakona o privrednim Društvima.
UPLATA I PRAVO PREČE KUPOVINE
Član 30
Akcije koje emituje Društvo za upravljanje moraju biti u potpunosti uplaćene prije nego se izdaju njihovim vlasnicima.
Kada se kapital povećava novčanim ulozima, akcije moraju biti ponuđene po osnovu prava preče kupovine postojećim akcionarima, srazmjerno broju akcija koje posjeduju uz prethodno obezbjeđivanje saglasnosti za sticanje akcija ukoliko bi takvo sticanje promijenilo visinu vlasničkog učešća.
ORGANI, ADMINISTRACIJA, REVIZOR
Član 31
Skupština akcionara/Osnivač je najviši organ Društva za upravljanje.
Odbor direktora je organ upravljanja i rukovođenja Društva za upravljanje.
Društvo za upravljanje ima izvršnog direktora i sekretara koji se staraju o izvršavanju odluka Odbora direktora.
Skupština akcionara
Član 32
Isključivo pravo Skupštine akcionara je da:
- 1. donosi i vrši izmjene i dopune Statuta Društva za upravljanje;
- 2. Bira i razrješava članove Odbora direktora Društva za upravljanje;
- 3. Imenuje i razrješava revizora i likvidatora Društva za upravljanje;
- 4. Odlučuje o politici naknada, kao i o visini naknada članovima Odbora direktora, na
svakoj redovnoj Skupštini akcionara;
- 5. Usvaja godišnje finansijske iskaze i izvještaj o poslovanju Društva za upravljanje;
- 6. Donosi odluku o raspodjeli dobiti i pokriću gubitaka;
- 7. Donosi odluku o povećanju ili smanjenju kapitala Društva za upravljanje;
- 8. Donosi odluku o raspolaganju imovinom čija vrijednost prelazi 20%
knjigovodstvene vrijednosti imovine Društva za upravljanje;
- 9. Donosi odluke o emisiji obveznica, odnosno zamljenjivih obveznica;
- 10. Na zahtjev odbora direktora razmatra pitanja iz njegove nadležnosti koja se odnose
na Društvo za upravljanje;
- 11. Odlučuje o drugim pitanjima koja su u nadležnosti Skupštine akcionara, u skladu sa
Zakonom.
Društvo za upravljanje je jednočlano akcionarsko društvo. U skladu sa članom 108 Zakona o privrednim društvima, akcionar jednočlanog akcionarskog društva ima ovlašćenja skupštine akcionarskog društva i dužan je da odluke donosi u pisanoj formi i vodi evidenciju donesenih odluka u knjizi odluka Društva za upravljanje.
Na sazivanje i održavanje redovne i vanredne Skupštine akcionara Društva za upravljanje primjenjuju se odredbe Zakona o privrednim Društvima.
Odbor direktora
Član 33
Odbor direktora je kolektivno tijelo koje bira Skupština akcionara ili osnivač u slučaju jednočlanog akcionarskog društva.
Odbor direktora ima tri člana.
:lan Odbora direktora ne može biti lice kojem to zabranjuje Zakon.
Odbor direktora iz redova svojih članova bira predsjednika.
Predsjednik Odbora direktora rukovodi radom Odbora, a u njegovoj odsutnosti to čini zamjenik predsjednika.
Odbor direktora mora imati jednu trećinu nezavisnih članova. Nezavisnim članom Odbora direktora smatra se lice koje ispunjava uslove za sticanje svojstva nezavisnog člana Odbora direktora koji su propisani Zakonom o privrednim društvima.
Mandat članova Odbora direktora traje 4 (četiri) godine. Lice koje je bilo član Odbora direktora može biti ponovo birano. Broj manadata za člana Odbora direktora nije ograničen.
Član 34
Za člana Odbora direktora Društva za upravljanje može biti imenovano lice koje ima saglasnost Komisije i:
1) najmanje kvalifikaciju visokog obrazovanja u obimu od najmanje 240 kredita (VII1) CSPK-a; 2) dobru poslovnu reputaciju; 3) najmanje tri godine radnog iskustva na poslovima u oblasti finansija i finansijskih tržišta.
Član 35
:lan Odbora direktora ne može biti lice:
1) koje je pravosnažno osuđivano na bezuslovnu kaznu zatvora u trajanju dužem od šest mjeseci; 2) protiv kojeg se vodi krivični postupak; 3) Koje je u poslednje tri godine bilo član odbora direktora ili nosilac posebnih ovlašćenja u pravnom licu:
- - Nad kojim je otvoren ili sproveden postupak prinudne likvidacije, odnosno stečaja;
i
- - Kojem je oduzeta dozvola ili odobrenje za rad kao posljedica kršenja propisa;
4) Koje je direktor, član odbora direktora, zaposleno lice ili lice koje posjeduje kvalifikovano učešće u:
- - drugom duštvu za upravljanje investicionim fondovima ili njegovim zavisnim
pravnim licima;
- - društvu za upravljanje penzionim fondovima;
- - ovlašćenom učesniku na tržištu hartija od vrijednosti;
- - Centralnom klirinškom depozitarnom društvu; i
- - berzi;
5) Koje je član nadzornog odbora zatvorenog fonda kojim društvo upravlja; 6) Koje obavlja poslove rukovodnog kadra, odnosno zaposleno je u organima družavne uprave, odnosno drugim organima I organizacijama čiji je osnivač država; i 7) Koje ne ispunjava opšte uslove utvrđene zakonom kojim se uređuje pravni položaj privrednih društava.
Član 36
Odbor direktora radi i odlučuje na sjednicama. Sjednice se održavaju po potrebi. Sjednice Odbora direktora saziva Predsjednik odbora direktora, a pravo da zakažu sjednicu imaju i član Odbora direktora, pod uslovom da se sa tim saglasi više od polovine članova.
Sjednica Odbora direktora može se održati ako joj prisustvuje više od polovine članova, a odluke se donose ako najmanje polovina prisutnih članova Odbora direktora glasa za njih.
U slučaju jednakog broja glasova, glas predsjednika Odbora direktora, odnosno predsjedavajućeg je odlučujući.
Odbor direktora može održati sjednicu i elektronskim putem, telefonski, telegrafski ili korišćenjem drugih tehničkih sredstava ako se takvom načinu odlučivanja ne usprotivi ni jedan član Odbora direktora, a odluka je donijeta ako za nju glasa više od polovine članova Odbora direktora. Ovako donijeta odluka potvrđuje se na prvoj narednoj sjednici Odbora direktora.
:lan Odbora direktora nema pravo glasa kad Odbor direktora odlučuje o pitanju njegove materijalne odgovornosti, ili njegovog rada u Društvu.
Član 37
Odbor direktora donosi Poslovnik o svom radu, upravlja i vodi poslove Društva i vrši nadzor nad tekućim poslovanjem, koje se povjerava izvršnom direktoru i drugim licima odgovornim za poslovodstvo.
Odbor direktora ne može delegirati, niti se odreći vršenja prava i dužnosti: upravljanja Društvom i davanjem smjernica za vođenje poslova, utvrđivanja organizacije Društva, organizacije računovodstva i finansijske kontrole, imenovanja i razrješenja odgovornih lica članova menadžmenta i supervizije nad tim licima, posebno u pogledu primjene statuta, zakona i drugih propisa.
Izvršni direktor prisustvuje svim sjednicama odbora direktora ukoliko odbor direktora ne odluči drugačije.
Član 38
:lanovi Odbora direktora dužni su da se, prilikom donošenja odluke, pridržavaju načela savjesnosti i da postupaju sa pažnjom dobrog privrednika i odgovorni su za pričinjenu štetu Društvu, u skladu sa Zakonom.
Obaveze članova Odbora direktora su naročito da:
- - postupaju savjesno i rade u korist Društva za upravljanje kao cjeline,
- - postupaju sa dužnom pažnjom i uz primjenu pravila struke prilikom odlučivanja,
- - obezbjeđuju primjenu adekvatnih mjera radi kontrole poslovanja i preuzimanja
obaveza od strane Društva za upravljanje,
- - učestvuje u razmatranju svakog pitanja o kojem odbor odlučuje,
- - koriste ovlašćenja samo u korist Društva za upravljanje, tako da ne koriste imovinu
Društva za upravljanje za vlastite potrebe, ne koriste povjerljive informacije radi sticanja lične dobiti, ne zloupotrebljavaju funkciju u cilju ličnog bogaćenja, ne iskorištavaju mogućnosti koje Društvo za upravljanje stekne za zaključivanje poslova a radi zaključivanja vlastitih poslova,
- - izbjegavaju konflikt interesa između njih i Društva za upravljanje,
- - članovi Odbora direktora dužni su da čuvaku poslovnu tajnu Društva za upravljanje.
Član 39
:lanovi Odbora direktora za svoj rad odgovaraju Skupštini akcionara odnosno Osnivaču.
:lan Odbora direktora može prije isteka mandata podnijeti ostavku, o čemu pismeno obavještava Odbor direktora najmanje 15 dana unaprijed. Ostavka člana odbora direktora proizvodi pravno dejstvo danom imenovanja novog člana odbora direktora.
Skupština akcionara, odnosno Osnivač, će razriješiti člana Odbora direktora u slučajevima:
- - ako zloupotrebom službenog položaja počini prevaru u odnosu na Društvo za
upravljanje i time pričini znatnu materijalnu štetu Društvu zaupravljanje;
- - ako ovlašćenja i imovinu Društva za upravljanje koristi suprotno interesima Društva
i/ili za sticanje lične dobiti;
- - ako nesavjesnim radom pričini štetu Društvu za upravljanje i izazove konflikt interesa
između njega i Društva za upravljanje i time izazove poremećaj u radu i poslovanju Društva;
- - ako sa Društvom za upravljanje zaključi ugovor suprotno zakonu;
- - bude pravosnažno osuđen za krivična djela iz domena korupcije;
- - drugim slučajevima utvrđenim zakonom.
Skupština akcionara, odnosno Osnivač može razriješiti člana Odbora u bilo koje vrijeme, bez navođenja posebnog razloga za razrješenje utvrđenog stavom 3 ovog člana.
:lanovi Odbora direktora imaju pravo na naknadu za rad, čiju visinu utvrđuje Skupština akcionara/Osnivač.
:lan Odbora direktora nema pravo na naknadu za putne i troškove smještaja za vrijeme održavanja sjednica Odbora direktora.
Član 40
Odbor direktora Društva za upravljanje:
- - odgovara za sprovođenje investicione politike otvorenog fonda kojim upravlja, na
način utvrđen u prospektu, pravilima fonda ili osnivačkom aktu fonda;
- - odgovara za efektivno usklađivanje organizacije i poslovanja sa zakonom i drugim
propisima;
- - obezbeđuje usklađenost Društva sa strategijom investiranja;
- - utvrđuje politiku upravljanja rizikom, postupke i tehniku za njeno sprovođenje,
uključujući i sistem upravljanja radi ograničenja rizika za svaki otvoreni fond kojim upravlja;
- - periodično procjenjuje i razmatra efektivnost politika, procedura i ugovora koje
zaključuje Društvo za upravljanje u izvršavanju obaveza u skladu sa zakonom;
- - preduzima mjere za uklanjanje utvrđenih nepravilnosti.
Odbor direktora Društva za upravljanje dužan je da razmatra periodične izvještaje o postupanju u skladu sa propisima, internim računovodstvom i upravljanjem rizikom sa mjerama koje se preduzimaju za otklanjanje utvrđenih nepravilnosti.
Izvještaji iz stava 2 ovog člana dostavljaju se najmanje jednom godišnje.
Odbor direktora donosi, odnosno utvrđuje:
- - Opsta akta Društva za upravljanje osim akata koje donosi Skupština
akcionara/Osnivač;
- - Planove i programe rada Društva za upravljanje i nacrt godišnjeg programa
investicione politike inesticionog fonda kojim upravlja;
- - Pravila o upravljanju zajedničkog fonda;
- - Prospekt;
- - Ključne informacije za investitore;
- - Finansijski plan i poslovne planove osim plana razvoja Društva za upravljanje;
- - Priprema predloge za Skupštinu i izvršava njene odluke i zaključke;
- - Razmatra i usvaja periodične izvještaje i obračune u toku godine;
- - Usvaja izvještaj o popisu sredstava i izvoru sredstava;
- - Bira izvršnog direktora i sekretara Društva za upravljanje na osnovu javnog konkursa
ili ih imenuje bez javnog oglašavanja;
- - Odlučuje o raspolaganju imovinom Društva za upravljanje čija vrijednost ne prelazi
20% knjigovodstvene vrijednosti imovine Društva;
- - Saziva Skupštinu akcionara investicionih fondova kojima Društvo za upravljanje
upravlja;
- - Usvaja ugovor o upravljanju investicionim fondom;
- - Predlaže depozitarnu banku i revizora investicionog fonda;
- - Donosi poslovnik o svom radu;
- - Utvrđuje strukturu i sastav menadžmenta i administracije Društva za upravljanje;
- - Zaključuje sa izvršnim direktorom i sekretarom Društva ugovor kojim se utvrđuju
njihova prava, obaveze i odgovornosti, kao i uslovi za prestanak funkcije prije isteka roka utvrđenog Ugovorom;
- - Vrši druge poslove predviđene Zakonom i Statutom iz svoje nadležnosti.
Izvršni direktor
Član 41
Izvršni direktor Društva za upravljanje bira se sa mandatom od četiri godine, s tim što lice može biti ponovo birano na tu dužnost. Izvršni direktor mora da bude zaposlen u Društvu sa punim radnim vremenom.
Izvršnog direktora bira, imenuje Odbor direktora, prostom većinom glasova.
Na imenovanje Izvršnog direktora Društva primjenjuju odredbe vezane za uslove i ograničenja iz člana 34 i 35 ovog statuta.
Međusobna prava i obaveze između Izvršnog direktora i Društva za upravljanje, regulišu se Ugovorom o radu koji u ime Društva za upravljanje potpisuje Predsjednik odbora direktora.
Član 42
Izvršni direktor obavlja naročito sljedeće poslove:
- - predstavlja i zastupa Društvo za upravljanje;
- - raspolaže sa imovinom Društva za upravljanje do 10.000,00€ bez prethodne
saglasnosti Odbora direktora;
- - otvara račune u skladu sa Zakonom i Statutom i drugim aktima koji regulišu tu
materiju;
- - vodi poslovanje, organizuje i rukovodi Društvom za upravljanje;
- - obezbeđuje i preduzima mjere za ispravnost i zakonitost rada u Društvu;
- - pokreće inicijative i predlaže mjere Odboru direktora za unapređenje poslovanja;
- - organizuje pripremu predloga i opštih akata o kojima odlučuje Skupština
akcionara/Osnivač i Odbor direktora;
- - predlaže organizaciju Društva za upravljanje i donosi akt o sistematizaciji radnih
mjesta u Društvu za upravljanje;
- - izvršava odluke Skupštine akcinara/Osnivača i Odbora direktora;
- - imenuje i razrješava lica sa posebnim ovlašćenjima i odgovornostima u Društvu;
- - odlučuje o pravima i obavezama zaposlenih u Društvu, u skladu sa zakonom,
kolektivnim ugovorom i drugim aktima;
- - odobrava službena putovanja u inostranstva;
- - donosi Odluku o zapošljavanju lica u Društvu i pravima i obavezama zaposlenih u vezi
sa radom;
- - Podnosi tromjesečne i godišnje izvještaje o tekućem poslovanju društva i druge
izvještaje.
- - odlučuje osvim drugim pitanjima vezanim za rad i poslovanje Društva za upravljanje,
koja nisu u nadležnosti Skupštine i Odbora direktora u skladu sa zakonskim propisima.
Izvršni direktor Društva ovlašćen je da djeluje pojedinačno.
Izvršni direktor i druga lica odgovorna za poslovodstvo Društva za upravljanje dužna su da postupaju sa pažnjom dobrog privrednika u smislu Zakona o privrednim društvima, nakon što im se povjeri rukovođenje Društvom za upravljanje od strane Odbora direktora.
Izvršni direktor odgovara Skupštini/Osnivaču i Odboru direktora za svoj rad i svoje poslovanje Društva za upravljanje.
Član 43
Izvršni direktor može biti razriješen dužnosti, na osnovu odluke Odbora direktora i prije isteka vremena na koji je imenovan:
1) kada svojim radom teže i više puta povrijedi zakon i druge propise, odnosno kada ne izvršava Odluke Skupštine akcionara/Osnivača i Odbora direktora; 2) ukoliko nastupe uslovi po kojima radni odnos prestaje po sili zakona; 3) na lični zahtjev; 4) u drugim slučajevima predviđenim zakonom i zaključenim ugovorom oradu.
Postupak razrešenja Izvršnog direktora sprovodi se na način predviđen zaključenim Ugovorom o radu zakonom Crne Gore, koji reguliše oblast radnih odnosa.
Sekretar
Član 44
Sekretara Društva imenuje i razrješava Odbor direktora.
Mandat sekretara traje četiri godine i može biti ponovo biran. Za sekretara može biti imenovano lice koje ima VSS i tri godine radnog iskustva na istim ili sličnim poslovima.
Isto lice može da bude izvršni direktor i sekretar Društva za upravljanje.
Član 45
Sekretar Društva:
- 1. priprema sjednice skupštine i vodi zapisnike;
- 2. priprema materijal za sjednice odbora direktora i vodi zapisnik;
- 3. čuva dokumentaciju, zapisnike i odluke sa sjednica iz tač. 1 i 2 ovog stava;
- 4. daje na uvid akte i dokumenta akcionarima društva i vodi neposrednu komunikaciju
sa akcionarima u ime društva.
Sekretar obavlja i druge poslove utvrđene zakonom, a prava, obaveze i odgovornosti sekretara bliže se utvrđuju ugovorom o radu koji sa njim zaključuje Odbor direktora.
Na postupak razrješenja Sekretara Društva za upravljanje se primjenjuju odredbe ovog Statuta o razrešenju izvršnog direktora.
Revizorski odbor
Član 46
Revizorski odbor Društva je kolektivno tijelo koje ima tri člana, a kojim rukovodi predsjednik. U slučaju odsustva predsjednika, radom Revizorskog odbora rukovodi član koga odredi predsjednik.
Nakon imenovanja, Odbor direktora bira članove Revizorskog odbora i utvrđuje im naknadu.
Mandat člana Revizorskog odbora traje četiri godine i može biti ponovo biran.
Najmanje jedan član Revizorskog odbora mora imati znanje iz oblasti računovodstva i revizije i ne smije biti zaposleni, akcionar ili član organa upravljanja Društva.
:lan Revizorskog odbora može prije isteka mandata podnijeti ostavku, o čemu pismeno obavještava Odbor direktora najmanje 15 dana unaprijed.
Član 47
Revizorski odbor:
- 1. prati postupak finansijskog izvještavanja;
- 2. prati efektivnost interne kontrole i interne revizije;
- 3. prati zakonom propisanu reviziju godišnjih i konsolidovanih finansijskih iskaza;
- 4. prati nezavisnost angažovanih ovlašćenih revizora ili društava za reviziju, koji
obavljaju reviziju, kao i ugovore o korišćenju dodatnih usluga u skladu sa članom 20 Zakona o reviziji;
- 5. daje preporuke Skupštini akcionara, odnosno osnivačima o izboru društva za
reviziju ili ovlašćenog revizora;
- 6. razmatra planove i godišnje izvještaje unutrašnje kontrole, kao i druga pitanja
koja se odnose na finansijsko izvještavanje i reviziju.
Revizor
Član 48
Po isteku finansijske godine, a prije održavanja Skupštine akcionara, vrši se revizija finansijskog izvještaja Društva za upravljanje.
Reviziju vrši nezavisni revizor Društva za upravljanje.
Revizora bira Skupština akcinara/ Osnivač na rok koji ne može biti duži od jedne godine.
Odbor direktora ne smije ograničavati ovlašćenje revizora niti na bilo koji način uticati na njegov rad.
Član 49
Društvo za upravljanje je dužno da Komisiji za tržište kapitala dostavi zahtjev za davanje saglasnosti na imenovanje ovlašćenog revizora.
Uz zahtjev iz stava 1 ovog člana Društvo za upravljanje je dužno da Komisiji za tržište kapitala dostavi odluku o imenovanju ovlašćenog revizora Društva za upravljanje, koji ima odgovarajuće profesinalno iskustvo u vezi sa obavljanjem revizije finansijskih iskaza.
Odluka o imenovanju ili razrješenju revizora iz stava 1 ovog člana proizvodi pravno dejstvo od dana kada Komisija za tržište kapitala Crne Gore da saglasnost na imenovanje.
Član 50
Komisija za tržište kapitala Crne Gore može zahtijevati od ovlašćenog revizora Društva za upravljanje da, u pisanoj formi, da potrebna pojašnjenja, smjernice i upustva u vezi sa izvještajem o izvršenoj reviziji finansijskih iskaza Društva za upravljanje.
Ovlašćeni revizor je dužan da Komisiju za tržište kapitala Crne Gore obavijesti o činjenicama koje uoči ili sazna u toku vršenja revizije finansijskih iskaza ili godišnjeg izvještaja o radu
Društva za upravljanje koje se odnose na poslovanje Društva za upravljanje ili investicionog fonda, ako:
- - obavijesti Komisiju za tržište kapitala Crne Gore o činjenicama koje uoči ili sazna
u toku vršenja revizije finansijskih iskaza Društva za upravljanje koje je povezano sa fondom ili Društvom koje doprinosi njegovoj poslovnoj djelatnosti, ako se radi o postupanju suprotno ovom zakonu;
- - bez odlaganja, obavijesti Komisiju za tržište kapitala Crne Gore ukoliko prilikom
obavljanja svojih poslova sazna da informacije sadržane u izvještajima ili drugoj dokumentaciji, koju je Društvo za upravljanje dostavilo investitorima ili Komisiji, ne prikazuju potpuno i tačno finansijsko stanje, imovinu i obaveze Društva za upravljanje.
Postupanje iz stava 2 ovog člana ne smatra se odavanjem poslovne tajne i ne predstavlja kršenje ograničenja o objavljivanju informacija utvrđenih zakonom, odnosno ugovorom.
Član 51
Akcionari koji posjeduju najmanje 5% akcionarskog kapitala, imaju pravo predlaganja kandidata za revizora Društva za upravljanje.
Član 52
Odlukom Skupštine akcionara, koja se se donosi većinom glasova, ili odlukom osnivača kod jednočlanog Društva, Društvo za upravljanje može raskinuti ugovor sa revizorom prije isteka ugovorenog roka.
Revizor može raskinuti Ugovor prije isteka ugovorenog roka uz dostavljanje pisanog obavještenja sa razlozima Društvu o raskidu Ugovora..
Član 53
Revizor je dužan da izvrši reviziju godišnjih finansijskih izvještaja Društva za upravljanje u skladu sa međunarodnim računovodstvenim standardima i da o toj reviziji podnese izvještaj Skupštini akcionara, odnosno osnivaču. Izvod iz izvještaja revizora pročitaće se na godišnjoj Skupštini akcionara i biće dostupan na uvid svim akcionarima na toj Skupštini.
Član 54
Revizor ima pravo uvida u sve poslovne knjige Društva za upravljanje u ugovoreno vrijeme i ima pravo da zahtijeva od članova Odbora direktora i menadžmenta Društva za upravljanje
da bude upoznat sa svim podacima i objašnjenjima o kojima oni imaju saznanje ili ih mogu pribaviti, a koji su mu potrebni da sačini izvještaj.
Revizor ima pravo da prisustvuje godišnjoj Skupštini Društva i da daje objašnjenja i odgovore na postavljena pitanja u vezi sa ocjenama i mišljenjem u podnesenom izvještaju, kao i da bude pozvan, kao i akcionar Društva.
Član 55
Revizor odgovara zbog zloupotrebe svog položaja i ovlašćenja, posebno ako je namjerno ili nepažnjom doprinio prevarnoj aktivnosti menadžera ili ako objavi ili otkrije neovlašćenim licima poslovne tajne Društva ili na drugi način doprinese nastanku štete za Društvo za upravljanje i može biti tužen za naknadu štete zajedno sa članovima odbora direktora i izvršnim direktorom.
POSLOVNE KNJIGE, FINANSIJSKI IZVJEŠTAJI, DOBIT I GUBITAK
Član 56
Poslovna godina je jednaka kalendarskoj godini.
Društvo za upravljanje je dužno da vodi ili osigura vođenje svih poslovnih knjiga u skladu sa zakonom.
Dobit Društva utvrđuje se godišnjim obračunom.
Sredstva za rad Društva za upravljanje obezbjeđuju se od provizije i drugih naknada koje Društvo za upravljanje naplaćuje u svom poslovanju, u skladu sa zakonskim propisima ovim Statutom i drugim aktima Društva za upravljanje.
Nakon isteka svake poslovne godine Društvo za upravljanje je dužno u zakonom određenom roku da sastavi godišnje finansijske izvještaje i da ih dostavi na reviziju.
Dobit se raspoređuje u skladu sa odlukom Skupštine akcionara/osnivača i prema potrebama Društva za upravljanje.
Dio prihoda iz poslovanja Društva za upravljanje koji po godišnjem obračunu preostane po izmirenju rashoda i drugih zakonskih obaveza, Društvo za upravljanje iskazuje kao neraspoređenu dobit.
Ako prihodi Društva za upravljanje po godišnjem računu nisu dovoljni da pokriju rashode i druge zakonske obaveze, iskazuje se gubitak u poslovanju. Gubitak se pokriva na teret sredstava koja se za to mogu koristiti po zakonu i o tom odluku donosi skupština Društva, odnosno Osnivač.
Društvo za upravljanje može imati rezervni fond i druge fondove koje obrazuje Skupština, odnosno osnivač Društva za upravljanje, svojom odlukom u skladu sa propisima.
RAČUNOVODSTVENA POLITIKA
Član 57
Društvo za upravljanje je dužno da uspostavi računovodstvene politike i postupke u skladu sa računovodstvenim pravilima matične države članice otvorenog fonda radi obezbjeđenja tačnog obračunavanja neto vrijednosti imovine otvorenog fonda i otkupa investicionih jedinica po neto vrijednosti investicione jedinice. Društvo je dužno da vodi registar svih transakcija u ime i za račun Fonda, koji sadrži podatke neophodne za praćenje transakcije u svakom trenutku. Društvo je dužno da registar iz stava 2 ovog člana čuva najmanje pet godina po prestanku poslovanja ili oduzimanja dozvole za rad.
Investicione jedinice moraju se voditi na način kojim se obezbeđuje direktno utvrđivanje sredstava i obaveza otvorenog fonda u svakom trenutku.
Ukoliko otvoreni fond ima više investicionih odsjeka Društva za upravljanje dužno je da vodi odvojene račune za svaki investicioni odsjek.
Član 58
Društvo za upravljanje može organizovati posebne organizacione djelove radi efikasnijeg obavljanja djelatnosti Društva.
Organizacioni djelovi Društva nemaju svojstvo pravnog lica.
Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji Društva, koji donosi Izvršni direktor Društva uz prethodnu saglasnost Odbora direktora, bliže se utvrđuju nazivi organizacionih djelova, poslovi i broj izvršilaca u pojedinim organizacionim djelovima.
ZAPOSLENI DRUŠTVA ZA UPRAVLJANJE
Član 59
Prava obaveze i odgovornosti zaposlenih u Društvu definisana su Zakonom o radu, Opštim kolektivnim ugovorom, Ugovorom o radu i Zakonom o investicionim fondovima.
Društvo za upravljanje održava, zapošljava i vodi kadrovsku politiku shodno Zakonu, kao i zahtjevima tekućeg poslovanja i usvojenih planova.
Prijem i raspored zaposlenih vrši Izvršni direktor Društva u skladu sa opštim propisima o radu i ovim Statutom. Izvršni direktor vodi dosije o svakom zaposlenom.
Najmanje dva zaposlena investiciona menadžera Društva za upravljanje moraju imati stručno znanje i stručno iskustvo potrebno za vođenje poslova Društva za upravljanje.
Član 60
Društvo za upravljanje je dužno da odredi:
1) lice ovlašćeno za nadzor nad sprovođenjem politike i mjera za otklanjanje nedostataka u postupanju u skladu sa ovim zakonom; 2) internog revizora; 3) lice ovlašćeno za upravljanje rizikom.
Lica iz stava 1 ovog člana ne smiju obavljati poslove kojima bi mogao da nastupi konflikt interesa, i to: 1) zaključivati transakcije za svoj račun kojima se:
- - postupa suprotno odredbama zakona kojim se uređuju hartije od vrijednosti,
- - može prouzrokovati neovlašćeno korišćenje ili neadekvatno objavljivanje
povjerljivih informacija,
- - postupa u suprotnosti sa obavezama Društva za upravljanje utvrđenim ovim
zakonom; 2) vršiti savjetovanje ili omogućavanje drugom licu da zaključi transakciju finansijskim instrumentima u skladu sa tačkom 1 ovog stava ili na drugi način predstavljaju nepravilnu upotrebu informacija o nalozima koji nisu izvršeni; 3) odavati podatke ili mišljenja drugom licu ukoliko ovlašćeno lice Društva zna ili bi moglo znati da lice kojem su dati podaci može:
- - zaključiti transakciju finansijskim instrumentima iz tač. 1 ili 2 ovog stava ili na
drugi način može predstavljati zloupotrebu informacija o nalozima koji nijesu izvršeni,
- - savjetovati ili odati informaciju drugom licu radi zaključenja odnosnih transakcija.
Lice ovlašćeno za nadzor nad sprovođenjem politike stava 1 tačka 1 ovog člana imenuje Izvršni direktor Društva za upravljanje.
Ovo lice je zaduženo za sljedeće poslove:
- 1. Kontrole transakcija i poslovanja koje se odvijaju u ime i za račun Fonda;
- 2. Kontrole investicionih ograničenja;
- 3. Izvještavanje odbora direktora Društva za upravljanje;
- 4. Kontrolu obračuna neto vrijednosti imovine Fondova kojima Društvo upravlja;
- 5. Praćenje investicionih ograničenja;
- 6. Praćenje i provođenje obaveza Društva za upravljanje i Fondova kojima Društvo
upravlja u vezi sa: a. svim obavezama prema KTK CG i akcionarima u skladu sa zakonom; b. obavještavanjem KTK CG i Berze; c. izdavanjem Izvještaja o značajnim događajima; d. objavljivanjem svih vrsta Izvještaja koji su obavezni za Društvo za upravljanje i Fondove kojima Društvo upravlja, a u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima;
- 7. Sva komunikacija sa KTK CG u vezi predaje akata, Zahtjeva, traženja saglasnosti i dr.;
- 8. Izrada detaljnih godišnjih izvještaja o poslovanju Fondova kojima Društvo upravlja,
te pravljenje prijedloga okvira poslovne politike i Biznis planova u vezi sa poslovanjem Fondova kojima upravlja Društvo. Predlozi se dostavljaju Izvršnom direktoru Društva na usaglašavanje prije nego što se daju odboru direktora Društva, Nadzornom odboru fonda i akcionarima na usvajanje;
- 9. Redovno ažuriranje i arhiviranje akata Društva i Fondova kojima Društvo upravlja;
- 10. Vođenje računa o autentičnosti, ažurnosti i ispravnosti web sajta Društva;
- 11. Vođenje računa u vezi sa poštovanjem internih akata Društva od strane svih
zaposlenih, a posebno vodi računa o poštovanju Pravilnika o sukobu interesa Društva za upravljanje investicionim fondovima;
- 12. Ostale poslove po nalogu Odbora direktora Društva.
Internog revizora Društva za upravljanje imenuje Izvršni direktor Društva. Interni revizor mora biti lice sa VSS i iskustvom iz oblasti interne revizije od najmanje dvije godine. Ovo lice je zaduženo za sljedeće poslove:
- 1. Kontrolu knjiženja na kontima glavne knjige u skladu sa MSFI, Zakonom o
računovodstvu, Zakonom o porezu na dobit i šemom poreskog bilansa prema važećem kontnom okviru,
- 2. Vođenje KIF-a i KUF-a prema važećim propisima,
- 3. Evidencija zemljišnih nekretnina, postrojenja i opreme i obračun amortizacije u
skladu sa MRS 16 i Zakonom o porezu na dobit,
- 4. Vođenje blagajne u skaldu sa važećim propisima,
- 5. Izrada ugovora o privremenim poslovima, autorskom djelu i obračun naknada i
poreza na naknade po tim ugovorima,
- 6. Kontrolu konačnih poreskih prijava i zastupanje Društva kod poreskih institucija,
- 7. Kontrolu izvršenih plaćanja sa računa Društva i fondova kojima Društvo upravlja,
- 8. Izdavanje putnih naloga u skladu sa važećim propisima,
- 9. Izrada računovodtvenih politika, pravilnika i ostalih normativnih akata,
- 10. Izrada izvještaja i pripremanje podataka za podnošenje kreditnih zahtjeva i zahtjeva
za otvaranje akreditiva za Društvo,
- 11. Izradu i predaju godišnjih finansijskih izvještaja za Društvo i fondove kojima Društvo
upravlja, te periodičnih finansijskih izvještaja za Fondove i Društvo,
- 12. Kordinaciju sa revizorom prilikom vršenja revizije finansijskih izvještaja i
eventualnih izvještaja o poslovanju Društva i fodova kojima Društvo upravlja;
- 13. Analizu finansijskih izvještaja Preduzeća iz portfelja Društva i fondova kojima
upravlja Društvo,
- 14. Druge poslove po nalogu izvršnog direktora Društva kao i poslove predviđene aktom
o sistematizaciji Društva, a koji su u vezi sa knjigovodstvom i analizama finansijskih izvještaja, participacije u upravljačkim strukturama društva u kojima fondovi kojima upravlja Društvo imaju učešće.
Prava internog revizora definišu se ugovorom o radu koji potpisuje u ime Društva izvršni direktor.
Lice za upravljanje rizikom imenuje Izvršni direktor Društva.
Lice za upravljanje rizikom ovlašćeno je da obavlja sledeće poslove i zadatke:
- 1. vrši nadzor i uspostavlja sistem nad identifikacijom, mjerenjem, izvještavanjem i
praćenjem tržišnog i operativnog rizika;
- 2. prati rizičnost pojedinih instrumenata u portfelju fonda kao i ukupnog portfelja
fonda;
- 3. tačno i nezavisno utvrđuje vrijednost finansijskih derivata kojima se trguje na drugim
organizovanim tržištima;
- 4. prati povezane rizike kvantitativnim limitima i primijenjenim metodama za mjerenje
rizika;
- 5. izvještava o izloženosti fonda prema pojedinim finansijskim instrumentima na kojima
zasniva derivate;
- 6. promoviše politike za navedene rizike i praćenje njihove primjene, formuliše i
primjenjuje strategiju i politiku rizika;
- 7. promoviše kulturu rizika u smislu tehničkih znanja i svjesnosti kontrole rizika;
- 8. prati pozitivne propise iz oblasti upravljanja rizicima i stara se o njihovoj primjeni;
- 9. predlaže politike, procedure i druge opšte akte iz nadležnosti upravljanja rizicima;
- 10. predlaže reviziju postavljenih limita u vezi sa rizicima, Odboru direktora;
- 11. podnosi izvještaje i informacije o upravljanju rizicima.
POSTUPAK VOĐENJA EVIDENCIJE DOKUMENTACIJE I IZDAVANJE I PRIJEMA PISMENA
Član 61
Sva pismena koja izdaje Društvo za upravljane moraju biti potpisana od strane ovlašćenih osoba za zastupanje Društva za upravljane, zavedena u djelovodniku i ovjerena pečatom. Sva pismena koja prima Društvo, zavode se u arhivi i odmah dostavljaju na dalji postupak.
Društvo u svom sjedištu vodi sljedeću evidenciju i dokumentaciju: 1) odluku o osnivanju; 2) statut Društva; 3) finansijske iskaze, izvještaje o poslovanju Društva i izvještaje revizora Društva 4) knjigu zapisnika koja sadrži: a) zapisnike sa svih sjednica odbora direktora ili tijela koja je formirao odbor; b) zapisnike sa svih skupština akcinara; c) zapisnike sa skupština akcionara određenih klasa akcija; 5) knjigovodstvo koje se, u skladu sa međunarodnim računovodstvenim standardima, vodi stalno i koje: a) tačno evidentira i objašnjava materijalne transakcije Društva; b) omogućava da se ustanovi finansijska pozicija Društva sa prihvatljivom tačnošću; c) omogućava članovima odbora direktora da osiguraju da su finansijski izvještaji saglasni sa odredbama zakona; d) omogućava da se bez odlaganja i na odgovarajući način izvrši revizija računovodstva Društva; 6) kopiju svakog instrumenta kojim se uspostavlja ili evidentira neki pravni teret na imovini Društva; 7) spisak akcionara (CKDD); 8) evidenciju o akcijama, udjelima i ulozima koje Društvo posjeduje u drugim privrednim Društvima; 9) spisak članova odbora direktora; 10) evidenciju o akcijama Društva koje posjeduju članovi odbora direktora i izvršni direktor Društva; 11) spisak vlasnika obveznica koje je emitovalo Društvo; 12) spisak ugovora koje su sa Društvom zaključili članovi odbora direktora, odnosno ugovora u kojima oni imaju interes. Izvodi iz registra koje vodi CKDD su valjani dokazi o postojanju spiska akcionara ili spiska vlasnika obveznica koje je emitovalo Društvo.
U skladu sa Zakonom o elektronskom dokumentu, sva dokumentacija predviđena Statutom i ostalim pozitivnim propisima i aktima Društva može se voditi u elektronskom obliku.
OBAVJEŠTAVANJE I POSLOVNA TAJNA
Član 62
Društvo za upravljanje je u obavezi da svoje akcionare i zaposlene obavještava o poslovanju Društva za upravljanje i o radu organa Društva za upravljanje, a naročito:
- - ostvarivanje poslovne politike,
- - bilansu stanja i uspjeha,
- - raspodjeli dobiti, statusnim promjenama.
Obavještavanje iz stava 1 ovog člana vrši se:
- - podnošenjem izvještaja o poslovanju Društva za upravljanje,
- - podnošenjem izvještaja o radu organa Društva za upravljanje,
- - objavljivanjem, na adekvatan način, godišnjih računa,
- - dostavljanjem odgovarajućih obavještenja akcionarima i zaposlenima Društva za
upravljanje o relevantnim podacima za poslovanje Društva za upravljanje.
Član 63
Društvo za upravljanje dostavlja podatke o stanju i poslovanju u propisanom obimu i vrsti nadležnim organima kao što su, Komisija za tržište kapitala Crne Gore, Montenegro berza, Centralni registar Privrednih subjekata, Poreska uprava.
Član 64
Poslovnu tajnu predstavljaju svi podaci koji nijesu predviđeni za javno objavljivanje na osnovu zakona i podzakonskih akata Komisije. Poslovna tajna je podatak, odnosno skup podataka koji nije u cjelosti ili djelimično opštepoznat ili dostupan licima iz krugova koji redovno rade sa tom vrstom podataka, koji imaju ekonomsku vrijednost zato što nijesu opštepoznati i na koje se primjenjuju odgovarajuće mjere zaštite tajnosti na osnovu kojih Društvo koje ih zakonito posjeduje obezbjeđuje njihovu tajnost, kao i podatak koji je zakonom i drugim propisom određen kao poslovna tajna.
:lanovi Odbora direktora, Izvršni direktor, zaposleni i druga lica koja posjeduju podatke i isprave, koji predstavljaju poslovnu tajnu i/ili povjerljive informacije Društva, ne smiju ih koristiti u lične svrhe niti ih saopštavati trećim licima, osim na zahtjev nadležnog organa.
Saopštavanje podataka ne smatra se povredom poslovne tajne, ako je saopštavanje podataka:
1) obaveza utvrđena zakonom ili odlukom nadležnog državnog organa; 2) neophodno radi zaštite interesa društva; 3) učinjeno u cilju obavještavanja javnosti o izvršenju djela kažnjivog zakonom.
Sva lica koja obavljaju bilo koju funkciju ili su zaposleni u Društvu za upravljanje moraju da čuvaju kao poslovnu tajnu sve informacije o namjerama i aktivnostima Društva za upravljanje ili investicionog fonda, osim onih koje su javne po odredbama Zakona o investicionim fondovima. Lica iz stava 2 ovog člana dužna su da poslovnu tajnu čuvaju i nakon prestanka obavljanja poslova, u periodu od dvije godine od dana prestanka, s tim da se odlukom Odbora direktora društva ili ugovorom zaključenim sa ovim licima ovaj period može produžiti, ali najviše na pet godina.
ODNOS DRUŠTVA I FONDA
Konflikt interesa investitora i Društva
Član 65
Društvo za upravljanje dužno je da identifikuje transakcije koje predstavljaju konflikt interesa između Društva i investitora otvorenog fonda.
Konflikt intresa iz stava 1 ovog člana postoji, naročito, kada Društvo za upravljanje ili ovlašćeno i odgovorno lice Društva ili lice koje je posredno ili neposredno preko kapitala ili upravljanja povezano sa Društvom za upravljanje mogu:
1) ostvariti finansijsku dobit ili izbjeći finansijski gubitak, na štetu otvorenog fonda; 2) ostvariti ishod usluge ili aktivnosti koja se pruža otvorenom fondu ili drugom klijentu ili za transakciju koja se sprovodi u ime tog otvorenog fonda ili drugog klijenta, koji je drugačiji od interesa otvorenog fonda u vezi sa ishodom; 3) imati finansijski ili drugi interes koji odgovara interesima drugog klijenta ili grupe klijenata u odnosu na na interese otvorenog fonda; 4) preduzeti aktivnosti za otvoreni fond ili za drugog klijenta ili klijente koji nisu otvoreni fond; 5) dobiti ili ostvariti, pored redovne provizije i naknade za te usluge, od drugog lica koje nije otvoreni fond, novčani podsticaj ili podsticaj u dobrima ili uslugama u vezi sa upravljanjem portfeljem otvorenog fonda.
Prilikom identifikovanja konflikta interesa iz stava 1 i 2 ovog člana Društvo za upravljanje je dužno da sagleda:
1) interese Društva za upravljanje, interese klijenata i obaveze Društva za upravljanje prema otvorenom fondu; 2) interese dva ili više otvorenih fondova kojim upravlja.
Postupanje društva za upravljanje u poslovanju
Član 66
Društvo za upravljanje dužno je da:
- 1. obezbijedi jednak tretman svih vlasnika investicionih jedinica;
- 2. postupa na način kojim se obezbjeđuje stabilnost i integritet tržista;
- 3. obezbijedi sistem vrednovanja koji je pravičan, tačan i transparentan, kako bi se
obezbijedilo postupanje u najboljem interesu vlasnika investicionih jedinica;
- 4. obezbijedi sprovođenje postupaka i donošenje odluka u skladu sa ciljevima,
investicionom politikom i ograničenjima rizika propisanim za otvoreni fond;
- 5. implementira politike upravljanja rizikom kojima se zahtijeva da se prije svakog
investiranja sredstava fonda sačini analiza doprinosa transakcije portfelju fonda, likvidnosti i profile rizika fonda;
- 6. postupa sa povećanom pažnjom prilikom zaključenja ili raskida ugovora sa trećim
licima u vezi sa izvršavanjem dužnosti upravljanja rizikom.
Postupanje u upravljanju sredstvima fonda
Član 67
Društvo za upravljanje dužno je da u upravljanju sredstvima fonda postupa sa pažnjom dobrog privrednika, u skladu sa profesionalnim standardima, u interesu akcinara i vlasnika investicionih jedinica fonda.
Politika upravljanja rizikom
Član 68
Društvo za upravljanje dužno je da:
- 1. utvrdi, sprovodi i održava politiku upravljanja rizikom kojom se omogućava
procjena izloženosti otvorenog fonda tržišnom riziku, riziku likvidnosti i kreditnom riziku druge ugovorne strane koji mogu biti od značaja za otvoreni fond;
- 2. procjenjuje, nadzire i preispituje politike upravljanja rizikom;
- 3. obračunava rizik druge ugovorne strane i koncentraciju emitenta;
- 4. utvrdi postupke za utvrđivanje vrijednosti vanberzanskih derivatnih hartija od
vrijednosti.
Član 69
Društvo za upravljanje dužno je da uspostavi sistem upravljanja rizicima koji svakodnevno omogućava mjerenje i praćenje rizičnosti pojedinih instrumenata u portfelju fonda, kao i ukupnog portfelja fonda i tačno i nezavisno utvrđivanje vrijednosti finansijskih derivata kojima se trguje na drugim organizovanim tržištima.
Društvo za upravljanje je dužno da za svaki pojedini fond izvještava Komisiju o vrstama finansijskih derivata u portfelju fonda, povezanim rizicima, kvantitativnim limitima i primijenjenoj metodologiji za mjerenje rizika vezanih uz pozicije i transakcije tim derivatima, u skladu sa pravilima Komisije.
Izloženost fonda prema pojedinim finansijskim instrumentima na kojima se zasniva derivat ne smije biti u suprotnosti sa ograničenjima ulaganja utvrđenim ovim zakonom, prospektom i statutom fonda.
Kada hartija od vrijednosti ili instrument tržišta nova u sebi ima ugrađen derivat, takav derivat mora se uključiti prilikom obračuna izloženosti fonda iz stava 2 i 3 ovog člana.
IZMJENE I DOPUNE STATUTA
Član 70
Ovaj Statut je osnovni akt Društva za upravljanje.
Drugi opšti akti Društva za upravljanje moraju biti saglasni sa Statutom.
Statut Društva objavljuje se na internet stranici Društva nakon dobijanja saglasnosti Komisije i registracije u Centralnom Registru Privrednih Subjekata. Primjenjuje se od dana registracije u CRPS-u.
Ovaj Statut se mijenja na način i po postupku utvrđenim njegovim odredbama. Prednacrt izmjena i dopune Statuta priprema Izvršni direktor Društva.
Nacrt izmjena i dopuna Statuta razmatra i utvrđuje ga u predlogu Odbor direktora, a zatim ga šalje Skupštini akcinara, odnosno osnivaču, na konačno usvajanje.
Nakon što Skupština akcionara/osnivač usvoji statut, odnosno njegove izmjene i/ili dopune, usvojeni tekst se dostavlja Komisiji za tržište kapitala Crne Gore na saglasnost.
STATUSNE PROMJENE
Član 71
Odluke o restrukturiranju Društva za upravljanje (podjeli, spajanju) donosi Skupština akcionara, odnosno osnivač Društva za upravljanje na način utvrđen Zakonom.
PRESTANAK OBAVLJANJA DJELATNOSTI DRUŠTVA
Član 72
Društvo za upravljanje može da prestane da obavlja djelatnost pod sljedećim uslovima:
- 1. da u pisanoj formi dostavi obavještenje depozitaru i Komisiji za tržište kapitala Crne
Gore 60 dana prije prestanka upravljanja, a ako upravlja sa zatvorenim investicionim fondom i nadzornom odboru;
- 2. da su nastupile okolnosti u kojima Društvo za upravljanje nije ili neće biti u
mogućnosti da ispunjava svoje obaveze;
- 3. ako u roku od 60 dana od dana upućivanja obavještenja iz tačke 1 i 2 ovog stava
Društvo za upravljanje koje upravlja zajedničkim investicionim fondom ne sprovede postupak prenosa upravljanja drugom Društvu za upravljanje, pokreće se postupak likvidacije fonda u skladu sa zakonom.
LIKVIDACIJA DRUŠTVA
Član 73
Društvo za upravljanje prestaje sa radom:
- 1. Odlukom Skupštine akcionara, odnosno osnivača Društva za upravljanje, u skladu sa
Zakonom i ovim Statutom,
- 2. U drugim slučajevima propisanim Zakonom.
Član 74
Prestankom rada Društva za upravljanje, osnivači imaju pravo na dio likvidacine mase Društva za upravljanje, po izmirenju svih obaveza, srazmjerno uloženim sredstvima u osnovni kapital Društva za upravljanje.
ZAŠTITA ŽIVOTNE SREDINE
Član 75
Zaštita životne sredine i poštovanje njenih osnovnih principa, sprovodi se zaštitom radnika na njihovim radnim mjestima i svakodnevnom brigom o sprovođenju mjera zaštite na radu i zaštite i unapređenja čovjekove sredine.
Odbor direktora Društva za upravljanje, na predlog Izvršnog direktora, usvaja Pravilnik o zaštiti životne sredine, u skladu sa zakonom.
PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Član 76
Statut stupa na snagu danom registracije kod Centralnog registra Privrednih subjekata a po dobijanju prethodne saglasnosti od Komisije za tržište kapitala Crne Gore.
Član 77
Stupanjem na snagu ovog statuta prestaje da važi Statut Društva za upravljanje br.07/24 od 16.01. 2024. godine.
U Podgorici, 16.12.2024. godine
OSNIVAČ DRUŠTVA
PROFAM d.o.o Podgorica